Nou İç Mimarlık - Tasarım ve iç mimarlık

+90 534 236 95 99

OFİS TASARIMI

Ofis Tasarımı

Değişen dünya düzeni ve hızla gelişen teknolojinin, birçok değişiklik ve gelişimi de beraberinde getirdiği görülüyor. Bu değişimlerin başında ise çalışma alanları ve koşulları sayılabilir. Ofis tasarım ve uygulama süreci aslında basit görünebilir, fakat hiç de göründüğü gibi değildir. Ofis tasarımı aslında daha çok dikkat edilmesi gereken hususlar arsında yer almaktadır.

Ofis iş ortamının bir parçası olduğu için hem çalışanlar için hem de müşterilerin ilk izlenimi sağladıkları için keyifli ve şık gözükmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla her şirketin kendine özgü olan fonksiyon şemasını projenin başında çok iyi anlamak ve sorgulamak gerekir.

Ofislerde verimlilik için, olmazsa olmaz diyebileceklerimizden ilki, işverenin kendini iyi tanıyıp doğru ifade edebilmesi ve mimarın işvereni çok iyi analiz edip ihtiyaçlarını net şekilde anlamasından geçer. Ofis ortamının işverenle uyumlu ve onu yansıtması gerekmektedir.

Mimar ve işveren arasındaki karşılıklı mutabık olma durumundan sonra muhakkak ki teknik altyapının uygun olarak projelendirilmesi gelir. Ofis tasarımı, ofis ortamının istenen ölçülere uygun olduktan sonra istenen her dizaynın uygulana bilir olması önemli hususlar arasında yer almaktadır.

Ofis Duvar Tasarımları

Ofis dizaynı ederken ilk dikkat etmemiz gereken husus ofisin duvarlarıdır. Ofisin duvarları ilk izlenim sağlamada, çalışanların uyum ve rahat ortam olmasına katkıda bulunmaktadır. Ofis tasarımı karışık renklerden, göz yorucu desenlerden, firmayla alakası olmayan renklerden uzak durarak başlanır. Duvarların çeşitlerine karar vererek devam ettirilir. Duvarlar ofisi simgeleyen unsurlar arasındadır.

Dizaynına da dikkat ettiğimiz zaman ortaya başarılı işler çıkabilir. Ofis tasarımı için tercih edilen sade renkler olduğu kadar dikkat çekici unsurlar kullanılmaktadır. Ofisin mimari özellikleri göz önünde bulundurarak ve gün ışığından yararlanma şekline uygun ofis duvar dizayn edilmektedir.

Ofis duvarı diğer öğelerle de kombin halinde olması gerekmektedir. Duvar dekorasyonunuzu zenginleştirmek için tablo ve ayna gibi unsurlarda kullanabilir.

Renk tercihinden yararlanmak için ofisin gün ışığına dikkat etmemiz gerekmektedir. Dikkat etmediğimiz takdirde duvara vuran yanlış yansımlar dizaynı göstermemektedir.

 

Ofis Tasarım Fikirleri

Ofis tasarımı, başarılı bir iş ve çalışanların refahı için çok önemlidir. Ofis iç tasarımının seçimi büyük ölçüde şirketin kültürüne ve yönetim tarzına bağlı olacaktır. Bazen iş doğası gereği belirler. Ofis tasarımı, ofisinizi ziyaret eden müşteriler ve ortaklar için ilk izlenimi veren ayrıca işletme ve işleyişi hakkında çok şey söyleyebilen bir ifadedir.

Büyük şirketler ve pazar liderleri bu fikri göz önünde bulundurarak ofislerini inşa ediyorlar. İster yeni bir ofise taşınmak isteyen yeni bir start-up, ister yeni ofis alanı tasarlamak için iyi iş planlaması olsun, burada en iyi ofis iç tasarım fikirleri ve göz önünde bulundurulması gerekenlerden bahsedilmiştir.

1. Hedefleri ve öncelikleri belirleyin

Hedefler ve öncelikler belirlemek, mekân planlaması ve iç tasarım stili hakkında karar vermenize yardımcı olacaktır.

2. Ofis alanı planlama ve düzenini seçin

Uygun alan planlaması ve düzeni, işletim maliyetlerini azaltabilir, çalışan etkileşimini iyileştirebilir, yaratıcılığı teşvik edebilir, verimliliği artırabilir ve çalışanların refahını artırabilir. Bunlar iş için önemli faktörlerdir.

Bunları planladıktan sonra ofis hakkında yapacaklarımız hakkında fikirler oluşturmuş bulunmaktayız. Ofisin tasarımı belirlerken neler istiyoruz, nasıl yapmamız gerekiyor ne yaparsak nasıl olur bizi yansıtır mı? sorularına dikkat etmemiz gerekmektedir. Günümüz de ofisler daha çok rahat ve konforlu alanlar tercih etmektedir ilk izlenimin öylelikle daha kolay olduğu düşünülüyor.

Ofis ortamında daha çok rahat ürünler kullanılır ki göze karmaşa gelebilecek ürünlerden kaçınılır. Renk, malzeme ve doku gibi tercihler tamamen beğeniye dayalı, kurum ve kişiye göre değişkenlik gösterebilen ve her ne kadar hoş karşılanan bir durum olmasa da firmanın işletme süreci içinde değiştirilebilir öğelerdir. Fakat mekanik ve elektrik altyapısındaki bir eksiklik veya hata maalesef zor müdahale edilebilir olmakta ve çalışma verimliliğini direkt olarak etkilemektedir.

Tasarım Ofis Aksesuarları

Ofis ortamında tasarım ürünler kullanmak karşı tarafa izlenim bırakmada kolaylık sağlar çünkü ofis ortamı ne kadar şık ve farklı içeriklere sahip olursa o kadar karşı tarafa dikkat çekici olabilir. Metropolleşen ofis kültüründe her yeni bir ofis kuruluşunda bir öncekinden veya bir başkasından farklı içerikler meydana getirmeye çalışmaktadır. Bunun için ise tasarım ofis aksesuarları ön plana çıkmaktadır.

Ofis tasarım aksesuarları insanların gözlerine daha hoş gelerek veya nasıl yapıldığı konusunda merak uyandırarak ofisin incelenmesini sağlayabilir. Tasarım ofis aksesuarları ofis hakkında imaj ve tarz belirlemede belirleyici unsur taşımaktadır. Tasarım ürünlere sahip olması karşı tarafa özemiş izlenimi bırakır ki işlere de aynı hassasiyeti verdiği düşünebilir.

Ofis Tavan Tasarımları

Ülkemizde de son dönemde trend olan eski fabrika binalarının yeniden tasarlanarak ofis kullanımına dönüştürülmesi, yurtdışında uzun zamandır uygulanıyor. Eski alanlara yeni tasarımlar uygulanıyor ki iki farklı modelin birleşimini yapmış olalım bu da izlenim açısından farklı ve hoş bir görünüm elde etmesini sağlamaktadır.

Ofis tasarımı yapılırken tavan da önemli bir unsurdur. Ofisin ne kadar gelişmiş ve büyük bir alana sahip olduğu izlenim uyandırmaktadır. Ofisin tavan ve tasarımına dikkat etmesi ofis ortamında ki rahatlığı ön planda tutmaktadır. Müşterilerin ve çalışanların daha motive ve dikkat oranlarının artmasını sağlamaktadır.

Ofis ortamında açık renk tavanlar ve günümüzün vazgeçilmez ürünü olan aynalı asma tavanlar kullanılmaktadır. Ofis ortamının daha geniş ve daha rahat bir ortam olmasını sağlamaktadır.