Nou İç Mimarlık - Tasarım ve iç mimarlık

+90 534 236 95 99

MUTFAK TASARIMLARI

Gün içerisinde çalışan ya da çalışmayan her bireyin mutlaka zaman geçirdiği ortamlardan birisi de mutfaklardır. İyi tasarlanmamış, projesiz ve özensiz yerleştirilmiş mutfaklar alan kaybına neden olurken hem de geçirilen zamanın verimsizleşmesini sağlar.

Mutfak Tasarımları

 

Mutfak, pek çok ülkede yemek hazırlama esnasında, yemek pişirme, ve servisin yapıldığı geleneklerin yer aldığı genel adına verilen isim olarak bilinir. Mutfak, mutfağın tarzı ve mutfağın dekorasyonu kişinin zevki ile ilgili olan bir durumdur. Herkesin rahat hissettiği, uyum sağladığı ya da kendini bulduğu bir dekorasyon fikri vardır. Bu fikirler gerek mutfak gerekse evin diğer alanlarında kendini gösterir. Mutfak, ev içerisinde zamanın en çok geçirildiği alan olarak bilinir. Bu açıdan rahat olması büyük önem taşımaktadır.

 

 Mutfak; yemek, tatlı ve çeşitli tariflerin yapıldığı bir alandır. Bu sebepten dolayı bu işlemler yapılırken geniş bir alana sahip olmak, mutfağın olmazsa olmaz noktalarından biridir. Mutfak içerisinde mutfak tasarımı yanlış bir şekilde yapıldığı zaman anlamsız bir şekilde fazla bir alan kaplayabilmektedir. Küçük bir alanı bile güzel bir dekore etme fikri ile kullanışlı hale getirmek mümkündür. Bunun için Nou Design gibi deneyimli ve tecrübeli bir iç mimar firmasını tercih etmek kolaylık sağlayacaktır.

 

 Mutfak Ne İşe Yarar?

 

 Mutfak, tasarımı ve dizaynı ile birlikte kullanışlı bir alan sunması gereken bir ortam olarak bilinir. Yemek yapmayı sevenler ve çoğu vaktini mutfakta geçiren kişiler için mutfak tasarımı konusu büyük önem taşımaktadır. Bunun nedeni ise dizaynın önemli olması olarak bilinir. Bir ortamda dizayn, odaya uygun bir şekilde düzenlenmezse o ortamda bir uyum elde edilmeyebilir. Bu da ortama ayak uyduramamayı ve adapte olamama gibi olumsuz durumları beraberinde getirir. Bu sebepten ötürü mutfağın dizaynı ve dekorasyon edilme durumu dikkatli bir şekilde ele almak olumlu sonuçları beraberinde getirir.

 

 Mutfak Tipleri Nelerdir?

 

 Bilinen çeşitli mutfak tipleri bulunmaktadır. Alana göre farklılık gösteren bu tipler alan büyüklüğü, kişinin tarzı, nasıl bir dekor istediğine göre değişiklik gösteren bir konu olarak bilinir. Mutfak tipleri şu şekilde sıralanabilir:

 

 1. Ada Tipi Mutfak: Çoğu kişinin tercih noktası olan bir mutfak türü olarak bilinir. Şık bir görüntü elde etmeyi sağlayan bir mutfak tipi olmasının yanı sıra geniş bir alan istemektedir. Alan küçük olduğu zaman ise ada mutfak tipi kullanılabilir. Ada tipi mutfak modelinde yemek masası odanın tam ortasında yer alır. İşlevsel bir alan olup, mutfak içerisinde yapılacak işlerde büyük rolü vardır. Çalışma odası haline de gelen bu oda, çeşitli çekmeceler ile de saklama alanı açısından kolaylık sağlar.

 

 2. Tek Sıra Mutfak Tipi: Tüm mutfak işlevini içerisinde yer aldığı, bir koridor boyu uzanan ve tüm işleri tek bir noktadan kontrol etme imkanı sunan bir mutfak tipi olarak bilinir. Dar ve uzun yapıda olan mutfaklar için tercih edilmektedir. Eski zamanlarda kullanımının daha yaygın olduğu bilinse de hala sık sık tercih edilen bir mutfak türüdür. Tezgah üstünde boydan boya olan tezgah üstü dolapları yer alır. Adı geçen bu dolaplar mutfak şekline nazaran daha az olan tezgah altı dolabının yerini alır. Bu mutfak tipinin bilinen dezavantajı genişliğinin kısıtlı olması nedeni ile yemek masası kullanımının zorluk çıkarmasıdır. Kalabalık olan aileler için pek uygun değildir.

 

 3. L Tipi Mutfak: Çalışma yerinin birbirini kesen iki duvar ile çözümlenen bir mutfak tipi olarak bilinir. Bu mutfaklar tek sıra olan mutfak tipinin dar olan kenarlarına çalışma için tezgah eklenmesi ile meydana gelmiştir. Penceresi dar kenarda olup bu mutfak tipi köşeli olduğundan dolayı dolapları kullanmak güç isteyen bir durumdur. Diğer mutfak tiplerine göre daha az tercih edilmektedir.

 

 4. U Tipi Mutfak: İki taraflı olan mutfak tipine çok benzerlik taşıyan bir mutfak tipi olarak bilinir. Mekanda üç duvarın çözümlendiği bir mutfak tipi olarak bilinir. Ortaya masa eklendiği zaman kullanışlı bir hal alır ancak ortaya masa eklendiği zaman ada tipine dönüşmektedir. U tipi mutfaklar çoğu zaman U tipinden ayrılmakta ve ada tipine dönüştürülmesi istenmektedir. Bunun nedeni ise mekan kaybı olmasını istememek, alanı genişletmek olarak sıralanabilir.

 

 5. İki Taraflı Mutfak Tipi: Adından da anlaşılacağı gibi karşılıklı iki adet tezgahtan meydana gelen bir mutfak tipidir. Bu mutfak tipinin pencereleri dar kenarlarda düzenlenmelidir. Mutfağa girildiği esnada koridor hissi verir. Karşılıklı olan tezgahlardan biri bazı zamanlar yemek masası olarak tercih edilmektedir. Bu sebepten dolayı işlevi yüksek olan bir mutfak tipidir.

 

 6. Yarımadam Tip Mutfak: Tezgahta yer alan bir alanın duvardan ayrılıp yarımada şeklini alması ile meydana gelir. Mutfağın tam olarak ikiye bölünmüş hali olarak tanımlanabilir. Ada tipine nazaran biraz daha küçüktür ancak işlevsel özellikleri hemen hemen aynıdır.

 

 Mutfak Tasarımı Neden Önemlidir?

 

 Tasarım yapıldığı esnada, bu alanın yanı sıra, tasarım yapılacak olan alanın ne kadar ışık aldığı, renkler de önemli olan diğer faktörler olarak bilinir. Bu faktörler göz önüne alınmalıdır. Alındığı takdirde uyum sağlanmamış olur ve bunun sonucunda estetikten uzak bir tasarım ortaya çıkar. Yaşam alanından memnun olmama durumunun ortaya gelmesi de olumsuz bir durum olacaktır. Bu sebepten dolayı bütün durumları ve koşulları ele almalı bu koşullara uygun bir şekilde karar verilmelidir.

 

 Nou İç Mimarlık Hakkında Bilgi

 

 Nou İç Mimarlık, evin her alanını tasarım etmesinin yanı sıra evdeki iç mekanın tasarlanması, ofis ve büro tasarımları alanları dizayn eden bir iç mimar firması olarak tanımlanabilir. İşinde çok kaliteli işler meydana getirmiş ve sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürmüştür. Uzman kadrosu ile birlikte daha iyi hizmetler vermeye gayret etmekte ve zaman geçtikçe bir adım daha gelişme göstermektedir. Değişime açık bir firma olduğu bilinen Nou Design, aynı zamanda değerlerine bağlı kalan ve bu değerlere önem veren bir firma olarak bilinir.

 
Gün içerisinde çalışan ya da çalışmayan her bireyin mutlaka zaman geçirdiği ortamlardan birisi de mutfaklardır. İyi tasarlanmamış, projesiz ve özensiz yerleştirilmiş mutfaklar alan kaybına neden olurken hem de geçirilen zamanın verimsizleşmesini sağlar. 
 
Proje dahilinde tasarlanmış her mutfak büyüklüğü ve küçüklüğü önemsiz olmaksızın daha kullanışlı bir hale gelmektedir. Nou iç mimarlık olarak sizlere sunduğumuz hizmetlerde daha ferah, kullanışlı, zaman geçirmekten keyif alacağınız mutfak tasarımları yapmaktayız. Hayal ettiğiniz mutfaklara sahip olabilmeniz adına her projemizi büyük bir titizlikle hazırlıyoruz. Firma olarak sunduğumuz mutfak tasarımlarında gereksiz harcamalardan kaçınarak bütçe dostu projelere imza atmaktayız.
 
MUTFAK TASARIMI NEDEN ÖNEMLİDİR?
 
Mutfak tasarımı her ne kadar basit ve teknik olarak gözükse de iyi tasarlanmamış mutfaklar hem alan kaybına hem de gereksiz harcamalara sebep olur.  İyi ışık almayacak şekilde yerleştirilen tezgahlar, küçük alanlara yerleştirilmeye çalışılan büyük saklama alanları ve pek çok olumsuzluğa sebep olacak kullanım şekilleri mutfak motivasyonunuzun düşmesine sebep olurken aynı zamanda gereksiz elektrik kullanımıyla da zarara neden olur.
 
MUTFAK TASARIMI YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMEKTEDİR?
 
Nou İç Mimarlık olarak bizlerden talep ettiğiniz her türlü hizmeti evlerinize ya da ofislerinize uygun şekle getirmekte ve en kaliteli hizmeti sağlamak için profesyonel bir şekilde çalışmaktayız. Küçük alanlarda görüntü güzelliğini engelleyecek, estetikten uzak tasarımları zorlama bir şekilde yerleştirmeye çalışmak yerine daha uygun projeler hazırlayarak minimal ortamlar yaratıyoruz.
 
Mutfak tasarımları yapılırken alanın yanı sıra renkler, ortamın ne kadar ışık alabildiği de önemli faktörlerdendir. Bu faktörler göz önünde bulundurulmadığında estetikten uzak, karanlık ya da çok aydınlık alanlar meydana gelecek ve sizlerin yaşam alanınızdan memnun olmamanıza neden olacaktır. Olası olumsuzlukların yaşanmaması memnuniyetinizi sağlamak için tüm bu durumları göz önünde bulundurarak sizlere uygun, kaliteli, kullanışlı hizmet sağlamaktayız. 
 
NOU İÇ MİMARLIK FARKI
 
Uzun yıllardır var olan bu sektörün içerisinde yer edinerek sizlere en iyi hizmeti sunabilmek için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Nou İç Mimarlık olarak her proje ve hizmetimizde kullanılacak alanları en iyi şekilde tanıyor bu alanlara ve müşteri talebine uygun hizmetler sağlıyoruz. Proje başlangıcından bitimine kadar Nou İç Mimarlık ile karşılıklı olarak fikir alışverişinde bulunulabilecek, değişimin istendiği yerlerde kolaylıkla müdahale edebileceğiniz şekilde çalışmakta müşteri memnuniyetinin iş sahasında en önemli faktör olduğunu bilmekteyiz.  Yüksek harcamalardan uzak, minimal, doğru tasarlanmış mutfaklar istiyorsanız Nou İç Mimarlık ile iletişime geçerek hayalinizdeki mutfağı ev ya da ofisinize kolaylıkla taşıyabilirsiniz. Detaylı bilgi için firmamıza bekleriz.