Nou İç Mimarlık - Tasarım ve iç mimarlık

+90 534 236 95 99

İstanbul iç mimar

Yaşam alanınızı dilediğiniz konsepte göre planlayıp yaşam alanınızı, hayatınızı kolaylaştıracak şekilde istediğiniz gibi tasarımlamak için doğru yerdesiniz. Fark yaratacak yepyeni tasarımlarla mekânlarınızın en iyi iç mimarisini birlikte tasarlayabiliriz.

 

 

İç Mimar Nedir?

İç mimar bulunduğunuz tüm ortamların tüm ihtiyaçlarınızı belirleyerek tüm dekoratif ögeleri seçip bulunduğunuz iç mekânı, hayatınızı çok daha kullanışlı hale getirip, işlevsel, güvenli, estetik ve güzel hâle getirmektir.

İç Mimarın Görev Tanımı

 • İlk olarak iç mekânını mimari hale getirecek olan kişilerin; isteklerini, hedeflerini ve gereksinimlerini belirlemek.
 • En iyi iç mimarisi yapılacak olan mekânın, hayatı kolaylaştırmak adına nasıl kullanılacağını planlamak.
 • Bir ön planlama yaparak, tasarım konusunda neyin nerede olması nasıl fayda sağlayacak olması üzerine planlama yapmak.
 • El çizim becerileriyle bilgisayar üzerinden tasarım programları üzerinden kat planı, çizimler çıkarmak.
 • Kullanılacak tüm malzemeleri, tüketicinin isteğine göre belirlemek.
 • Tüm projenin detayları anlatılarak kullanılacak malzemenin kalitesi ve işçiliği göz önünde bulundurularak detaylı ve şeffaf bir şekilde Proje Bütçesi oluşturmak.
 • En iyi iç mimari yapımın tüm aşamalarında belirlenen projenin kolaylaştırılması adına yeni veriler oluşturmak.
 • Teknolojik ve sektörel olarak tüm yenilikleri yakından takip ederek sektörün gerisinde kalmamak.
 • Sektöre yakın tüm meslektaşlarıyla iş birliği içeresinde olarak her geçen gün kendini yenileyip teknolojiye uzak kalmamak.
 • Tüm müşterilerin memnuniyetini sağlamak
 • Projeden sonra bile müşterilerle iletişim kurarak memnuniyet sağlanmasının yanı sıra eksikliklerin giderilmesi için satış sonrası destek sağlamak.

 

İç Dizayn Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Dünyamızda oldukça büyük bir ilerleme kaydeden mimari sektörü, sürekli olarak farklı şekillere sahip olan binaların yapılmasını sağlıyor. Bu binaların dış görünümlerinin olduğu kadar, iç tasarımları da çok önemli. Bu sektörde görev yapan iç mimariler tüm yaşam alanlarının içini hayatınızı kolaylaştıracak şekilde büyük bir konfor ve şıklığı sağlayarak oldukça başarılı biçimde tasarlamaktadırlar. Fakat bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı detaylar, mutlaka göz önünde bulundurulmalı ve çalışmayı sağlayacak olan İç mimarın alanında uzman olmasına dikkat edilmelidir.

 • Mekânın Genel olarak tüm tarzını göz önünde bulundurmak

Bir iç mimar tarafından dikkat edilecek en önemli hususlardan biri, mekânın genel karakterinin göz önünde bulundurulması ve ona göre planlama yapılmasıdır. Çünkü her plan, her mekâna uygulanmaz. Modern bir yaşam alanı kullanıyorsanız ve içini daha çok eski çağrışımlı ögelerle tasarlamak istiyorsanız ortaya büyük bir uyumsuzluk çıkarabilirsiniz. Bunun yanında yapılacak olan iç mimarinin mekânın boyutları hesaplanarak gerçekleştirilmesi çok daha dikkat edilmesi gereken bir konudur. Küçük yaşam alanızı mümkün olduğu kadar büyük ve geniş gösterecek, sizlere ferah bir ortam sunacak çalışmaların yapılması gerekmektedir. Büyük ve geniş alanların en iyi iç mimarisinde ise genişliği koruyacak, mekânı imkân olduğu kadar aydınlık ve konforlu gösterecek tasarımlara başvurulması önem arz etmektedir.

 • İnce hesaplamalara önem vermek

Gereken tüm ince hesaplamaların yapılması, gereken ölçülerin doğru planması en iyi iç mimarinizin başarısı anlamında hayli önemlidir. Aydınlatmadan en küçük detaya kadar tüm ince hesapların yapılması konu hakkında size yardımcı olacaktır.

 • Estetik kadar güvenlikte önemli

Bulunduğunuz tüm iç mekânın genel olarak tüm tarzının hesaplanmasının ve tüm ince hesaplamalarının yapılması, isteğinize göre tasarlanmasının yanında sizin için başka önemli bir diğer konuysa güvenlik. Tüm iç mimari yapılırken kullanılan tüm detayların hem en kaliteli ürünlerle donatılması hem de gereken sağlamlıkta olması da sizin için önem arz eden diğer bir konudur.

İstanbul’un Eşsiz Mimarisi

Avrupa’da nüfus açısından belediye sınırları göz önünde bulundurulduğunda birinci sırada bulunan şehir Dünya’da 34. sıradadır. Dünya’nın en eski şehirlerinden birisi olan İstanbul uzun yıllar boyunca birçok imparatorluğa başkentlik yapmıştır. Son yıllarda art arda ortaya çıkartılan arkeolojik buluşlarla insanlık tarihine ilişkin önemli bilgiler bulunmuştur.

Karadeniz ve Marmara Denizi’ni bağlayan, Asya ve Avrupa’yı ayıran İstanbul boğazına ’da sahiplik eden şehir dünya açısından da eşsiz jeopolitik bir konuma sahiptir. Şehrin yoğun ve kalabalık nüfusu sebebiyle de semtlerin birçok binalarla doldurulmuş olması apartman ve evlerin çokluğuna dikkat çekerek İç mimariye olan gereksinimi arttırmıştır. Şehrin en iyi iç mimarisindeki gereksinim evlerin, apartmanların hatta tüm yaşam alanlarınızın en iyi iç mimarisi için küçük dokunuşlarla hayatınızı daha kolay hale getirmiş, huzurlu ortamlarda yaşam sağlamanıza katkıda bulunmuştur. 

İstanbul’da Mimar Sinan’ın başyapıtı olarak kabul edilen Selimiye Camii mimarisini incelediğimizde kentin en yüksek tepesine kurulmuş 30 metre çapındaki kubbesiyle göz doldurmaktadır. Dört mimarisiyle 8 ayağa oturan en büyük kubbeli yapısıyla şehrin mimarisini belirleyici nitelikte olup görkemli ve en iyi iç mimari mekâna sahiptir.

Günümüzde yine yapıtına Mimar Sinan’ın sahip olduğu Süleymaniye camiden bahsedecek olursak İstanbul’da ayrıcalıklı bir konumda olmasının yanında şehrin önemli simgelerinden biridir. Konumu, mimarisi, iç mekânındaki zenginliği, yapı teknolojisi gibi birçok özellikleriyle şehrin gözbebeği haline gelmiş İstanbul’un en iyi iç mimarisine örnektir.

İstanbul en iyi iç mimarisinde konuşabileceğimiz bir diğer eser tartışmasız Ayasofya’dır. Sadece Türk tarihi olarak değil Dünya tarihi boyunca inşa edilmiş en önemli mimari eserlerden biridir. Yapıldığı andan itibaren yaklaşık bin yıl boyunca dünyanın en büyük tapınağı olarak kalmıştır. 900 yıl kilise, 500 yıl cami olarak kullanıldıktan sonra müzeye çevrilen mimari eser 85 yıl boyunca müze olarak kaldıktan sonra 2020 yılı Temmuz ayı sonrasında tekrar camiye çevrilmiştir. İstanbul’a gelen tüm yerli ya da yabancı turistlerin gezmeden gitmeyecekleri yer hâline gelmiştir. Her köşesinde farklı mimari eserler taşıyan İstanbul’un en turistik semtlerinden Sultanahmet’te yer alan eser tam 1500 yaşındadır.