Nou İç Mimarlık - Tasarım ve iç mimarlık

+90 534 236 95 99

İç Mimarlık Hakkında

İç mimarlık hakkında kısa bir bilgilendirme

İnşaat sektörünün olmazsa olmaz bazı unsurları bulunmaktadır. Bu sektörde şüphesiz ki en önemli kısım tasarım yapan iç mimarlardır. Büyük projelerde de iç mimarlar önemli rol oynar.Tasarımcılar alanlara göre bilgilerini ve şekillenmesini düşünerek ortaya iyi bir tasarım çıkarmayı hedefler. Bu hedefe ulaşabilmek için tüm bilgilerini değerlendirir ve tüm detaylara önem verir.

 

 İç Mimar Kimdir?

 

 Her türlü yaşam alanlarının mimarlar tarafından tasarlanıp mühendisler tarafından sağlamlaştırılsa da inşa edilen mekanın iç kısmı kim tarafından kullanılacak ise o kişinin istek ve beklentilerine göre yapılması gerekir. Kullanıcıların tarzını yansıtan ergonomi kurallarına uygun ve yapının her türlü unsurları göz önünde bulundurularak kullanıcılara konforlu bir yaşam alanı sağlar. Bu işlemleri yapan kişilere iç mimar denir.

 

 İç Mimarın Görev ve Sorumlulukları

 

 Mevcut alandan en iyi şekilde faydalanarak iç mekanların tasarlanmasını sağlayan iç mimarların belirli sorumlulukları bulunur. Bu sorumluluklar şunlardır:

 

 - Müşterilerin isteklerini, hedeflerini ve projenin gereksinimlerini belirler.

 - Uygulama yapılacak mekanların nasıl kullanılacağını planlar.

 - Ön tasarım planlarını çizer.

 - Alanlardaki aydınlatma, döşeme, duvar kaplaması gibi tüm malzemeleri belirler.

 - Tasarım programlarını ve el becerilerini kullanarak projeyi sunar.

 - Müşteri memnuniyetinin sağlanabilmesi için projeden sonra müşteri ile iletişim kurar.

 - Sektördeki tüm yenilikleri takip etmek.

 

 İç Mimarlar Nasıl Dekorasyon Yapar?

 

Tasarımcılar yapacakları işte ilk başta dekorasyonun yapılacağı yeri görerek işe başlar. Bu anlamda ilk olarak alanın hangi aşamada olduğunu ve burada neler yapılabileceğini değerlendirir. Dekorasyonun yapılacağı alanın tüm net ölçülerini alır ve yapacağı şekilleri kaba taslak çizerek resimlerini çeker.

 

 İç mimarların detaylı bir çalışma yapması oldukça önemlidir. Detaylı çalışmalar için de tüm bilgiler gereklidir. Bilgileri aldıktan sonra çalışmalarına başlar ve ölçülere uygun, elindeki verilere göre farklı tasarımlar dener ve ortaya çıkarır.

 

Tasarımcı tüm çalışmalarını tamamladıktan sonra müşterisi ve gerekli departmanlar ile çalışmalarını paylaşır. Tasarımlar genellikle uygulanan alanlara göre değişkenlik gösterir. Ev, ofis, daire veya dükkan gibi farklı alanlarda farklı tasarımlar uygulanır. İç mimar bu alanların herhangi bir yerinde uygulayacağı tasarımı öncelikle gözünde canlandırır. Bu anlamda da pek çok proje hazırlar. Proje tamamlanana kadar da tasarımlar değişebilir.

 

 İyi Bir İç Mimar Nasıl Olmalıdır?

 

 Tasarımcılar alanlarında gerekli eğitimleri alırlar. Fakat aldıkları eğitim için yetenekten daha fazlası gerekmektedir. Öncelikle bir iç mimar olabilmek için ülkemizin üniversitelerinden lisans eğitiminin tamamlanması gerekir. Lisans süreci eğitimde bir derece kazanmayı ve belli bir ortalamanın üzerinde olup diploma notunu geçmeyi içermektedir. Lisans kazandıktan sonra iç mimarlar yapılacak yeni bir yapının her aşamasında bulunurlar. İhtiyaca yönelik olan tasarım fikirleri sunarlar, inşaat sürecini denetleyip yapının kullanım amacına uygun yapılmasında rol oynarlar.

 

 İç Mimarın Sahip Olması Gereken Yetenekler Nelerdir?

 

 - Yaratıcılık: İç mimar iç mekanların fonksiyonel ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve en iyi şekilde tasarlayabilmek için farklı ve orijinal fikirler ortaya çıkarırlar. Bu nedenle çevremizde karşılaştığımız her mekan başarılı bir iç mimarın eseridir.

 

 - Bilim ve Sanat: İç mimarlığın bir kolu sanat, bir kolu bilimdir. Tasarımcılar her zaman şıklığı ve güzelliği göz önünde bulundurur ve iç mekanları tasarlar. Bunun dışında ferah ve anlaşılır mekanların oluşması sadece iç mimarlar tarafından yapılmaktadır.

 

 İletişim: İç mimarlar fikirlerini sunum olarak hazırlar ve müşteriler ile iletişime geçer. Bir mekanın vizyonunu, mekanı kullanacak kişiler ile etkin bir şekilde paylaşır. İletişim iç mimarlar tarafından önemli bir unsurdur.