Nou İç Mimarlık - Tasarım ve iç mimarlık

+90 534 236 95 99

İÇ MİMAR DEKORASYON

İç mimar dekorasyon hakkında bilgi ve fiyatları konusunda başlık açtık.Dekorasyon ve iç mimarlık terimlerinin farkını anlattık.Dekorasyoncu ve iç mimar arasındaki farklar nelerdir ?

İÇ MİMAR DEKORASYON

 

Dekorasyon fiyatları ve iç mimar dekorasyon fiyatları  bu terimleri ayırmak gerekiyor.Açıklaması için şunu izah etmek gerekir.Dekor kelimesinden türeyen dekorasyon iç mekan bittikten sonra daha detaylı objeleri donatmak anlamını taşır. İç mimarın farkı mekanı bütün düşünüp tasarlamaktır. İç mimar dış mekan şartlarını gözeterek oluşturulan mekan işlevini tasarımla bütünleştirerek tek ve özgün tasarımları ortaya çıkarmayı hedefler.Küçük ipuçları sayesinde tıpkı puzzle gibi mekanı çözer ve bir anlam bütünlüğü oluşturur.Bunu yaparken detaycı sanat anlayışıyla mekanı parçalayıp tekrar bir araya toplar. Her biri arasında bağlar oluşturur. Bunda ki en temel amaç bütünlüğü yakalamaktır.

 

 

Resimde gördüğünüz gibi mekan içerisinde bağımsız bölümler birbirleriyle uyum içerisinde oluşturulmuş.

 

İç mimarla çalışmanın farkını görüyorsunuz birbirinden bağımsız mekanlar nasıl da uyum yakalamış.Dışarıda çok beğendiğiniz bir eşya evde çok kötü görünebilir.Ya da dışarıda ki kötü ve zevksiz gibi duran bir tasarım evinizde çok şık durabilir.Bu tamamen eviniz dizayn edilme şekline bağlıdır.

 

MUTFAK DEKORASYON

İşlev ve çalışma olarak evlerde en yoğun vakit geçirilen alanlar mutfaklardır. Bu sebepler kadınlar için mutfak dekorasyon işinin çok farklı bir anlamı vardır. En değerli mekan onlar için burasıdır. Hem işlerini kolaylaştırmalı hem de görsel bir zevk sunmalıdır.Bunun için mekan ayıran duvar gibi alanlarda önce mekanik ve elektrik projesi hazırlanmalıdır.Planlı bir şekilde ilerleyen mutfak daha sonra tasarımla bir arada çalışılarak doğru tasarım elde edilmiş olur.Çünkü tasarım ancak doğru kararlarla verimli hale gelir.

 

Gördüğünüz gibi ahşabın sıcaklığı mutfağa ana konsept olarak yerleştirilmiş.

 

Zemin duvar ilişkisi siyah ve gri olarak belirlenmiş. Burada ki amaç renkleri birbirine yakın olarak kullanarak mekanda uyum içerisinde bir tasarım gerçekleştirmektir. Aksi halde mutfak tamamen dengesiz renklerle sıradan bir görünüm oluşturacaktır.

SALON DEKORASYON

Evlerimizde salon muhakkak en geniş alan olmalıdır. Bir ailede beraber vakit geçirilen en büyük ortak alan burasıdır. Tasarım yönüyle evin tamamına uygun ve dengeli olmak zorundadır. Çünkü genellikle plan itibariyle merkez noktalarda yer alır. Gün ışığını içeriye iyi alması ve aydınlatmayla ilgili bir problem olmaması gerekmektedir. Salon dekorasyonunda yapılan en çok hatalar genellikle salon tasarımı olmadığı için bunları dekoratif objelerle telafi etme çalışmalarıdır. Sağlam dayanağı olmayan bir tasarım  ne yapılırsa yapılsın görsel bir zevk sunamaz. Tablo ünitesi oluşturlmamış bir tablo ne kadar değerli olursa olsun mekan içerisinde asla bir uyum yakalayamaz. Anlam taşımadığı müddetçe hiçbir faydası olmayacaktır.

Taşıyıcı duvarda gördüğünüz parka tasarımı gördüğünüz üzere yalnız bırakılmamış sehpa ve bitki objeleriyle desteklenmiştir. Beyaz ağırlıklı mekanda açık gri tonlarından ahşaba yaklaşılmıştır.İnsan psikolojisine aşamalı görseller sunulmuş ve geçiş kolaylaşmıştır. Beraberinde parça tasarımdan bütün tasarım elde edilmiştir.

 

Salon dekorasyonu nasıl yapılır ?

 

Aile mekan ilişkisini göz önünde bulundurarak konsept belirlenir. Mekan sınırları belirlendikten sonra iç mimar işlev için her mekanı birbirinden ayırır. Aralarında bir bağ oluşturup planı eskiz çalışmasıyla geliştirir. İşlev plana işlendikten sonra konsept mekana uygulanmaya başlar. Mekanik ve elektrik projeleri daha işin en başından oluşturulur. Kesinlikle hatasız bir çalışma yapılmalıdır. Aksi halde en ufak hata peşinden zincir hatalar serisini oluşturur.Geri dönüşü çok zahmetli ve eziyet verici olur.

VİLLA DEKORASYONU

 

Villa dekorasyonu geniş ölçekli ev projeleri olmasıyla birlikte görselliğin en önemli olduğu mekanlardır. Genellikle içerisinde geniş ve ferah mekanlar konu edilir. Lüks tasarımlar ön plandadır. Klasik ve modern ağırlı konseptler konu edilir. Tasarımlar mülk sahibi ve tasarımcı fikirleriyle birlikte gelişir.Villa da yaşayacak insan sayısı ve karakterleri işlevi belirleyerek konsept sınırını çizer. Geniş ölçekli projeler olduğu için iç mimar sizin hobileriniz ve işiniz hakkında mekanlar kurgulayıp ana mekanlardan farklı olarak daha şahsi çalışmalar yapar. Çalışma,spor,hobi odaları yaşayanların isteklerini de konu içerisine dahil ederek kendinizi daha mutlu hissedeceğiniz konular oluşturulur.Özellikle villa projelerinde dekorasyon oturma odası,koridor ve hol alanlarında kendisini göstermelidir.

Bu projede gördüğünüz gibi bütün renkler birbiriyle ilişkili mekan işlev yönüyle kusursuz.

 

EVİNİZİ DEKORE ETMEK İÇİN LÜTFEN LİNKE TIKLAYINIZ.

 

İÇ MİMAR TEKLİF AL