Nou İç Mimarlık - Tasarım ve iç mimarlık

İç Mimarlık Nedir ?

İç mimarlık nedir? Nasıl bir çalışma yöntemine sahiptir? Diye merak edenlere, iç mimarlığın temelinde hayal gücü ve görsel zekanın olduğunu belirtmek gerekir.
Yaşam alanlarımızın bir parçası olan mekanların kaba inşaat sonrasındaki dizayn ve biçimini ayarlayan meslek türünü iç mimarlık olarak tanımlayabiliriz. İç mimarlık mesleği, faaliyet sahası olarak geniş bir yelpazede mekan tasarımları düzenleyerek, her türlü zevke hitap eden iç mekanların son şeklini almasını sağlarlar. Birbirinden şık konforlu iç mekanların boya, zemin, dekor tercihlerini yönlendirerek, bu tercihler ile doğru orantılı eşya seçimini de belirleyip son noktayı koyarlar. İç mimarlık nedir? Sorusuna cevap verilirken yaşam konforuna sundukları ayrıcalıklarında anlatılması isabetli olacaktır. Bir mimarın, genel bina inşa planlaması yapmasına karşın, iç mimarlar iç mekanlarda rahat, keyif alınabilecek tasarımlar sunarlar. İki mimarlık türünün en önemli farkı bu iş bölümüne göre değerlendirilebilir.
 
Dış görünüm itibari ile göze hoş görünen bir binaya taşınacağınızı varsayalım. Fakat iç mekan kaba inşaat halinde ve düzenleme yapılması gerekiyor. İşte bu an, sizin bir iç mimarın tasarım ve estetik projelerinden yararlanma talebinizin başlangıcıdır. Mekanın iç tasarımından, boya renk seçimleriyle bütünleşmiş estetik dokunuşlara varıncaya kadar, iç mimar, çalışmalarını tamamlayarak, müşterisinin beğenisine sunar. Bu çalışmalarına farklı düzenleme seçeneklerini de ekleyen mimarlar, müşterilerinin daha rahat karar verebilmelerini sağlamış olurlar. Pencere çerçevelerinden, televizyon sehpanıza,  oturma grubundan halı seçeneklerinize kadar, geniş bir sınıflandırma yaparak, kapsamlı bir iç mekan çalışmasını gerçekleştirmiş olurlar. Tüm bu süreci, müşteri memnuniyeti sağlanıncaya kadar devam ettirirler. 
 
İç mimarlık nedir? Nasıl  bir çalışma yöntemine sahiptir? Diye merak edenlere, iç mimarlığın temelinde hayal gücü ve görsel zekanın olduğunu belirtmek gerekir. Bir iç mimar zihninde tasarladığı dekorları, gerekli olan koşullarında sağlanması ile adım adım somutlaştırır. Uygulama sonrası uyumsuzluk ve eksiklikleri analiz ederek düzeltmeler ile mekan tasarımını nihayete erdirir. İç tasarımı yapılması düşünülen mekanlara, sınırları olmayan konfor anlayışında bir seçenek sunabilme olanağı, iç mimarların yetenek ve kabiliyetlerinin ürünüdür. İç mimarların diğer mimarlara ve bir mühendise göre, projede imza yetkisi olmaması, mesleğin önünde aşılmayı bekleyen bir engel olarak durmaktadır. Ancak günümüz koşullarında, güçlü bir tasarım kabiliyeti olan iç mimar, her zaman güzel projelere adını başarıyla yazdırabilir.